Kup: Grobničan došao nadomak najvećeg uspjeha, Varaždin prošao na jedanaesterce

Utorak, 26. rujna 2023. 18:16 Napisao/la  KS

Svi varaždinski izvođači udarca s bijele točke bili su precizni, kod Grobničana cilj nije pogodio Nermin Kočević

Franko Bosančić

Hrvatski nogometni kup, 1/16 finala

GROBNIČAN – VARAŽDIN  3:5 (0:0)

Stadion Mavrinci. Gledatelja: 500.

Sudac: Marko Cestarić (Sisak)

Strijelci: 0:1 Mitrovski, 1:1 Galešić, 1:2 Drožđek, 2:2 Srzentić, 2:3 Pilj, Kočević, preko gola, 2:4 Mištrafović, 3:4 Pripić, 3:5 Nekić

Žuti kartoni: Galešić, Štimac (Grobničan), Mištrafović (Varaždin)

GROBNIČAN: Curać, Ravlija (81. Srzentić), Golić, Prpić, Ušalj, Batarelo (65. Rupčić), Galešić, Bosančić (95. Štimac), Jabita (90. Franković), Kovačević (65. Kočević), Pilčić (95. Maraš).

VARAŽDIN: Silić, Bručić, Škaričić, Nekić, Kolarić, Marina, Lusavec (63. Pilj), Banovec (63. Mitrovski), Vugrinec (63. Drožđek), Domjanić (73. Vuk), Vukušić (90. Mištrafović).

Nogometaši Grobničana prošli su tjedan okončali svoj nastup u županijskom kupu, onom što se među klubovima nižeg ranga za iduću godinu, porazom od OŠK Omišlja, a utorak su na Mavrincima došli na korak od najvećeg uspjeha u povijesti kluba, odigravši potpuno ravnopravnu utakmicu s prvoligašem Varaždinom, koja je odlučena tek na ruletu jedanaestereaca.

Seriju je otvorio Varaždin, Mitrovski je svladao Curaća, Galešić je poravnao, sigurni su bili Drožđek za Varaždin i Srzentić za Grobničan – 2:2.

Treću, pokazalo se, odlučujuću seriju, otvorio je Pilj pogotkom, s druge strane Nermin Kočević nije pogodio cilj, lopta je preletila preko vrata.

Mištrafović je pogodio za veliku prednost Varaždina, Domagoj Prpić produžio je neizvjesnost (3:4) na Mavrincima, ali onda je Ivan Nekić pogodio cilj i plasman Varaždina u osminu finala, Dino Curać bio je najbliži obrani u petoj seriji, imao je loptu na ruci, ali je nije uspio zadržati.

Nogometaši Grobničana odligrali su odličnih 120 minuta protiv favoriziranog gosta, koji je domaću momčad vjerojatno malo i podcijenio, ali im se to na kraju ipak nije obilo o glavu.

A moglo je, nekoliko puta tijekom dvoboja Grobničani su kreirali matne situacije, samo malo više koncentracije ili mirnoće u završnici moglo ih je odvesti u iduću fazu natjecanja.

No, bez obzira na poraz domaći dečki zaslužuju sve čestitke za pristup, borbenost, požrtvovnost.

Od dojma se ne živi, ali u ovom bi slučaju dojam mogao biti od presudne važnosti za nastavak drugoligaške sezone.

Igrala se četvrta minuta kada su domaći navijači prvi put glasno uzdahnuli na tribinama, gostujuća zadnja linija malo je olako shvatila suparnika, jednu lijepo ubačenu loptu prihvatio je Franko Bosančić i sam krenuo prema vrataru Josipu Siliću.

Sve je Bosančić napravio kako je trebalo, ali Silića nije uspio prevariti, vratar Varaždina pravodobno mu je krenuo ususret, skratio kut i obranio najbolju prigodu domaće momčadi na utakmici.

Tko zna kako bi se razvijala utakmica da su nogometaši Grobničana zarana uspjeli doći do pogotka, ovako se je na iduća uzbuđenja čekalo do drugog dijela dvoboja, iz prvih 45 minuta mogla bi se izdvojiti još samo odlična reakcija Filipa Batarela, koji je u 14. minuti glavom počistio jednu loptu s gol-linije, a nakon što je Domjanić uspio lobom prevariti istrčalog vratara Curaća.

Varaždinci su u prvih 45 minuta odigrali igrati oprezno, čekajući moguću pogrešku domaće momčadi, no momčad Predraga Stilinovića nije griješila i lakoćom je izlazila na kraj s gostima koji su određenu dozu ambicije odlučili pokazati tek u nastavku utakmice.

Angažiranija igra od starta drugog dijela ploda je dala već u 51. minuti, Varaždinci su izigrali domaću momčad, Bručić na ivici peterca pronašao Domjanića, koji je pak u idealnoj poziciji reagirao loše i lopta je završila pored vrata.

Iako su gosti preuzeli inicijativu i očekivano zavladali terenom na Mavrincima, varaždinski vratar Silić nije bio sasvim besposlen, u 55. minuti njegove je kvalitete sjajno testirao Dražen Pilčić, kapetan domaće momčadi odlično je pucao poluvolejem s 13, 14 metara, ali je Silić uspio taj pokušaj obraniti.

Mario Kovačić, trener Varaždinaca, sigurno nije bio zadovoljan onim što je njegova momčad pokazala na Grobniku, krenuo je u igru ubacivati standardne prvotimce, ali izabranici Predraga Stilinovića u svim su duelima bili pravodobni, koncentrirani, nekoliko dalekometnih pokušaja (Domjanić, Vukušić) Curać je lakoćom neutralizirao.

Momčad Grobničana u prvih je 90 minuta potpuno ravnopravno parirala Varaždincima, pa onda i nije iznenađujuće da je utakmica otišla u produžetke, koji ni na koji način nisu promijenili odnos snaga na terenu.

Tako je u 100. minuti Curać sjajno reagirao na jedan ubačaj gostiju, a u 103. minuti Pilj je na dvadesetak metara od svog gola izgubio jedan duel, ali Johnatan Ante Maraš nije baš najbolje pucao.

Upornost domaće momčadi mogla je biti nagrađena u 109. minuit, Maraš je u jednoj gužvi nakon kornera uspio doći do lopte, ali ne i pucati, lopta se sretno odbila do Andre Frankovića, koji iz neposredne blizine nije uspio svladati iznenađenog Silića, dojam je da je i Frankovića iznenadila prigoda.

Kako je vrijeme odmicalo nošeni podrškom s tribina domaći su momci djelovali sve kompaktnije i bolje, u 119. minuti tako su uspjeli gostima servirati brzu kontru, odličan posao po desnom boku napravio je Neriman Kočević, ali ipak nije uspio na najbolji način zaključiti svoj solo prodor.