PRVA HNL

Rijeka ostala bez dva boda u Jadranskom derbiju

Nedjelja, 12. kolovoza 2018. 23:58 Napisao/la  SC

Utakmica 3. kola: Rijeka - Hajduk 1:1. Sudac dosudio kazneni udarac zbog kojega su pet minuta letjele stolice i plastične boce sa sjeverne tribine gdje borave pripadnici Armade

Jakov Puljić ovako je Rijeku doveo  u vodstvo
Jakov Puljić ovako je Rijeku doveo u vodstvo Foto: Lario Tus

Prva HNL - 3. kolo

RIJEKA - HAJDUK 1:1

Stadion Rujevica. Gledatelja: 7100

Sudac: Igor Pajač (Zelina) 6

Strijelci: 1:0 Puljić (62), 1:1 Caktaš (87-11m)

Žuti kartoni: Zuta (23), Punčec (38), Formitschow (45+2), Mikulić (77), Župarić (84), Jairo (89), Caktaš (90+4)

RIJEKA: Sluga -, Pavelić 5,5, Punčec 6, Župarić 5,5, Zuta 6, Ćanađija 6, Grahovac 6, Puljić 6,5, Kvržić 6 (75 Čolak), Heber 5,5 (54 Acosty 5,5), Gorgon 6 (90+2 Pavičić -)

HAJDUK: Posavec 6,5, Juranović 6, Mikulić 5,5, Vučur 5,5, Lopez 5, Hamza 6, Jurić 5,5 Caktaš 6, Šehić 5,5 (73 Gyurcsco), Formitschow 5,5 (51 Jairo 6), Ivanovski 5,5 (63 Said 6,5)

Rijeka i Hajduk podijelili (1:1) su bodove u derbiju 3. kola koji prema kvaliteti igre nije ispunio očekivanja.

Posebice očekivanja nije ispunila uočljivo kvalitetnija Rijeka koja je u završnici utakmice izgledala toliko bojažljivo da je na kraju Hajduk osvojio bod.

Matjaž Kek obavio je dvije zamjene u odnosu na utakmicu protiv Sarpsborga.

Acosty i Pavičić vani, Kvržić i Puljić unutra!

Željko Kopić na klupi je ostavio najopasnije igrače (Said, Gyurcsco), Futacs nije bio ni u zapisniku.

Šehić je uvršten u momčad zato da bi zajedno s Juranovićem kontrolirao lijevu stranu riječkoga napada.

Toliko o postavama.

Što se sadržaja tiče, izvještaj treba početi od početka drugoga poluvremena.

Nakon odmora Rijeka je odigrala petnaestak najkvalitetnijih minuta, što je bilo dovoljno za vodstvo.

Dignula se riječka momčad visoko, počela stiskati splitsku momčad u zadnjoj trećini, odmah se počeo otvarati (među)prostor između linija.

U 47. minuti Lopez je pogriješio pod pritiskom, Kvržić je oteo loptu, pravodobno odigrao Gorgonu koji je ušao u kazneni postor, Posavec je obranio njegov pokušaj.

U 58. minuti Puljić u otvorenoj poziciji s 15 metara nije pogodio na kraju akcije u kojoj se splitska obrana potpuno izgubila.

U 61. minuti Acosty je sam sebe doveo u zatvorenu poziciju na lijevoj strani kaznenog prostora, njegov je udarac blokiran.

U nastavku akcije Punčec je glavom vratio odbijenu loptu, Gorgon je fino prebacio zadnju splitsku liniju, Puljić je utrčao iz pozadine, izašao ispred Posavca i pogodio mrežu - 1:0.

Rijeka je u tom razdoblju izgledala toliko nadmoćno da se Hajduku loše pisalo.

Međutim, praktično odmah nakon Puljićeva pogotka pao je ritam riječkih napada.

Rijeka je počela čuvati rezultat bez naglašenih napadačkih ambicija, Hajduk je na kraju utakmice ostvario veći posjed lopte (52/48 posto) i osvojio bod načinom koji je izbezumio navijače Rijeke.

U 83. minuti Said je uspio ući u kazneni prostor, u duelu sa Župarićem napadač Hajduka uspio se izmaknuti, Župarić je u padu nogom zahvatio Saida, koji je pao...

Sudac Pajač pokazao je na bijelu točku!

Kontakt je postojao, a intezitet kontakta spada u sudačku procjenu zbog koje su pet minuta letjele stolice i plastične boce sa sjeverne tribine gdje borave pripadnici Armade.

Toliko se vremena Caktaš pripremao izvesti kazneni udarac vrijedan boda - 1:1.

Do kraja utakmice rastrojena momčad Rijeke više nije uspjela uspostaviti igru koja bi zadnjih desetak minuta učinilo neizvjesnim.

Zbog afirmacije hrvatskog nogometa, izvještaj prvoga poluvremena treba početi od kraja.

U razdoblju tijekom kojega je obrana Hajduka počela stajati (pre)visoko, riječka momčad prevela je tri brze i precizne kontre u kojima je izostao završni udarac.

U 40. minuti Kvržić je zdesna gurnuo loptu prema Heberu u rubnoj poziciji, napadač Rijeke sam je stajao na desetak metara od vratiju kada je u trku pogrešno zahvatio loptu i idealnoj poziciji.

U 45. minuti Gorgon je povukao kontru desnom stranom, gurnuo loptu paralelno prema Kvržiću, koji je propustio loptu, odvukao svoga čuvara i otvorio prostor za utrčalog Puljića.

Udarac sa 17 metara nije bio precizan!

U drugoj minuti sudačke nadoknade poveznim prijenosom lopte Gorgon je ostao sam na desnoj strani kaznenog prostora, previše iskosa da Posavec ne bi stigao zatvoriti kut.

Tri riječke prilike u zadnjim minutama popravile su loš dojam o igri bez sadržaja.

Pozitivni elementi kao što su trka i agresivnost izgubili su smisao u obilju obostranih tehničkih pogrešaka, ni jedna momčad većim dijelom prvoga dijela nije uspjela spojiti nekoliko dodavanja.

Ovog puta pristupom nisu iznenadili igrači nego trener Rijeke budući da je izostao očekivani početni presing u zadnjoj trećini.

Kek je na početku loptu prepustio stoperima Hajduka, povukao momčad, čuvao svoju trećinu i čekao protivničku pogrešku.

Ako je Kek čekao da se Hajduk toliko ohrabri da Rijeka može početi igrati na kontre kao u zadnjim minutama prvoga dijela, svaka mu čast!

Nije tako izgledalo!

Ništa se nije dogodilo slučajno: isto kao što je bojažljivo počela, tako je riječka momčad i završila utakmicu.

Na kraju utakmice pogriješio je Pajač ili Župarić, zavisno s koje klupe gledaš utakmicu!

Treba izdvojiti tri zanimljivosti.

U 31. minuti Ivanovski je laktom nokautirao Ćanađiju, a sudac Pajač na opće iznenađenje dosudio prekršaj za Hajduk.

Nakon salvi protesta s riječke klupe i zvižduka s tribina, Juranović je iz slobodnog udarca loptu namjerno poslao izvan igrališta.

Rijetko viđeni fair-play potez!

U 39. minuti Punčec je s leđa sapleo Ivanovskog.

Minutu prije Punčec je dobio žuti karton zbog prekršaja nad istim igračem.

Namjerno ili slučajno, Pajač je Punčeca mogao poslati u svlačionicu u 39. minuti.

Zbog takvog saplitanja Caktaš je u 94. minuti dobio žuti karton zbog prekršaja na Pavičiću.

Treća zanimljivost sigurno nije poticajna navijačima Hajduka.

Odavno jedna momčad Hajduka nije u Rijeci izgledala individualno slabije.

Na kraju je bod na Rujevici uspjela osvojiti momčad Hajduka koja tijekom utakmice nije uputila ozbiljan udarac prema vratima, a kamo li da je stvorila šansu!