Četvrtak, 07. prosinca 2017. 20:53 Napisao/la  Igor Vranić

Jakov Puljić slavi atraktivan pogodak u 7. minuti
Jakov Puljić slavi atraktivan pogodak u 7. minuti Foto: Lario Tus

Strijelci: 1:0 Puljić (7), 2:0 Gavranović (47)

Žuti kartoni:  Maleš (43), Antonelli (66), Locatelli (78)

RIJEKA: Sluga 6,5, Vešović 6, Župarić 6, Elez 6,5, Žuta 6,5, Pavičić 6, Maleš 6,5, Puljić 7, Kvržić 7,5 (86 Mavrias -), Acosty 6 (75 Punčec -), Gavranović 7 (80 Črnic -)

MILAN: Storari 5,5, Paletta 5, Zapata 5,5, Romagnoli 5,5, Calabria 5, Zanellato 5,5 (74 Abate  -), Biglia 5,5, Locatelli 5,5, Antonelli 5,5 (80 Forte -), Andre Silva 5, Cutrone 5,5

Ova kalendarska godina ostaje upamćena po dvostrukoj kruni i pobjedi protiv Milana u zadnjem kolu Europske lige.

Kako god igrala momčad Milana, zauvijek ostaje zapisano da je Rijeka 7. prosinca 2017. godine ostvarila pobjedu (2:0) protiv momčadi jednog od najvećih svjetskih klubova.

Rijeka je igrala bez Mišića, Bradarića, Gorgona, Hebera i Mateija, Milan je igrao bez većine prvotimaca koji su ostali trenirati kod kuće jer nisu fizički spremni. Tako je barem rekao Gennaro Gattuso

Zanimljiv je bio pogled na riječku klupu gdje su sjedili Prskalo, Punčec, Črnic, Mavrias i trojica mladića, Šantek, Lepinjica i Čeliković.

Gattuso je igrao s trojicom stopera (Paletta, Zapata, Romagnoli) u zadnjoj liniji, Kek s trojicom igrača (Pavičić i Maleš iza, Puljić ispred)  koji vjerojatno više nikada neće igrati zajedno u veznom redu.

U 7. minuti Puljić je izveo potez kakav se nije vidio na Rujevici u europskim utakmicama.

Utakmica 6. kola: Austria - AEK 0:0
Poredak: Milan 11, AEK 8, Rijeka 7, Austria Beč 5
Iz slobodnog udarca loptu je preko "živog zida" poslao u desnu vratnicu, lopta je okrznula stativu i završila let u mreži - 1:0!

Atraktivan pogodak podignuo je samopouzdanje igrača Rijeke na terenu i temperaturu navijača na tribinama.

Kek se nije dao navući euforičnom početku iako je Milan pokazivao znakove šoka.

Momčad Rijeke ostajala je stajati zgusnuto u plitkoj formaciji na svojoj polovici s duboko povučenim Kvržićem u središnjici veznog reda.

Kvržić se u napadu otvarao na lijevom boku dok se u obrani postavljao u poziciji klasičnog veznog igrača u liniji s Pavičićem i Malešom.

Time je Kek uspostavio balans s Gattusovom formacijom 3-5-2, igrači Milana u prvom dijelu utakmice praktično nisu ozbiljno ušli u zonu udarca.

Prvi dio bio bi taktički savršeno odrađen da u 39. minuti Župarić nije pogriješio u procjeni, Cutrone je utrčao iza leđa riječkom stoperu, Sluga je istrčao, a napadač Milana prebacio riječkog vratara i vrata.

Bila je to jedina prilika gostiju u prvom dijelu u kojemu je Rijeka igrala nogomet podređen rezultatu koji će ostati upisan u analima riječkog nogometa.

Malo se toga zanimljivog događalo u obama kaznenim prostorima, Rijeka je samo jednom ozbiljno zaprijetila do odmora.

U 31. minuti Vešović je ubacio zdesna, Puljić je skočio i neprecizno glavom zahvatio loptu.

Drugi dio utakmice počeo je kao po riječkoj narudžbi.

U 47. minuti Zuta je odigrao za neumornog Kvržića, koji je dotrčao za loptom do korner-linije, precizno vratio Gavranoviću, Paletta je zakasnio, napadač Rijeke u ravnini prve vratnice u padu je loptu tehnički perfektno poslao u suprotni kut - 2:0.

Dva pogotka prednosti i osjećaj da je Milan nemoćan dodatno su učvrstili riječki blok u kojemu je Kek zamijenio pozicije Kvržiću i Acostyju.

Nešto drugačije linije kretanja u zatvaranju prostora nisu Milanu otvorile ni jednu mogućnost za izravni udarac prema Slugi.

U 75. minuti Kek je u praksi obavio dvije izmjene: izašao je Acosty, Punčec je ušao  u središnjicu, a Pavičić na bočnu poziciju.

Na kraju je ušao Črnic na bok, izašao je Gavranović, pa je Rijeka utakmica zavšila u potpuno drugačijem sastavu u odnosu na početak utakmice: u sredini Punčec, Maleš i istureni Pavičić, na bokovima Črnic i Kvržić, u napadu Puljić...

Ovo je bitno zbog toga da se zna u kakvom je sastavu Rijeka završila utakmicu protiv Milana, koji je u drugom dijelu jednom  ozbiljnije zaprijetio.

U 74. minuti Cutrone je traljavo zahvatio loptu glavom na 7 metara od Sluge u najboljoj prilici za goste.

Antonellijev (59) pokušaj iskosa i slobodni udarac Biglije (77) najviše je što je Milan pokazao u drugom dijelu.